Regjimi ushqimor që duhet të ndiqni patjetër në dimër

Në stinën e dimrit, predispozita për të shtuar disa kilogramë rritet. Kjo ndodh kryesisht për arsye se dita...

Për ata që ndjekin modën/ Koleksioni vjeshtë-dimër 2021

Që je në një hap me kohën pikësëpari duket tek paraqitja. Mënyra se si visheni ndikon shumë në...

Një shtet që dhunon simbolin e artit, që të drejtën e artistëve dhe punës së tyre e dënon me pranga, nuk është shtet, është...

E shembën! E dini si ishte ndjesia?! Sikur i hoqën nënës evlatin nga gjiri! Në fakt ja hoqën!

Mësimi online?! Një dështim total, në Shqipërinë e miliona halleve

Mësimi online?! Fillimisht u duk si një zgjidhje, mund të funksionojë! Arsimtarët mund të dërgojnë shpjegimin e mësimit...

Halloween i sigurt/ide kostumesh pajisur me maska pandemie

Halloween është pa dyshim një nga festat pagane më të shumpritura. Edhe pse në thelb të saj kjo...

Regjimi ushqimor që duhet të ndiqni patjetër në dimër

Në stinën e dimrit, predispozita për të shtuar disa kilogramë rritet.

Kjo ndodh kryesisht për arsye se dita është më e shkurtër dhe na pëlqen të rrimë në kolltuk. Por, edhe vetë i ftohti e shton oreksin për kalori sepse një pjesë e tyre shërbejnë për të na ngrohur. Meny- ja e mëposhtme është një shembull se si mund të ulim kilogramët e tepërt duke u ushqyer me gjithçka na nevojitet për organizmin në këtë stinë:
Shembull ditor – 1800 kalori
Mëngjes
• 1 fetë bukë të zezë, gjizë dhe pak vaj ulliri
• 1 portokall ose 2 mandarina
• 1 lugë mjaltë +1/2 lugë kanelle
Paradite
100ml kos pa yndyre
• 1 banane
• 1 çaj jeshil me limon
Drekë
• Sallatë me brokoli, lulelakër dhe karota
• 150gr sardele furre me hudhra, rigon & nenexhik
• 200gr oriz integral me spinaq & arra
Pasdite
• 10 gështenja të pjekura
• 30gr hallvasi
• 1 çaj jeshil me limon
Darkë
• Sallate jeshile, patëllxhan të pjekur, peshk ton
• Fasule pllaqi me salce domatesh dhe majdanoz
• 1 shegë
Para gjumit
• 1 gotë qumësht pa yndyrë + 2 lugë tërshërë
• 1 kuadrat çokollate të zezë
Krahas ushqimit te ekuilibruar, duhet të merrni edhe vitaminë D nëpërmjet ekspozimit të përditshëm në diell, (të paktën në ditët kur ka diell)!

Sipas:Blerina Bombaj

Darling.al

Sugjerime

Regjimi ushqimor që duhet të ndiqni patjetër në dimër

Në stinën e dimrit, predispozita për të shtuar disa kilogramë rritet. Kjo ndodh kryesisht për arsye se dita...

Për ata që ndjekin modën/ Koleksioni vjeshtë-dimër 2021

Që je në një hap me kohën pikësëpari duket tek paraqitja. Mënyra se si visheni ndikon shumë në...

Një shtet që dhunon simbolin e artit, që të drejtën e artistëve dhe punës së tyre e dënon me pranga, nuk është shtet, është...

E shembën! E dini si ishte ndjesia?! Sikur i hoqën nënës evlatin nga gjiri! Në fakt ja hoqën!

Mësimi online?! Një dështim total, në Shqipërinë e miliona halleve

Mësimi online?! Fillimisht u duk si një zgjidhje, mund të funksionojë! Arsimtarët mund të dërgojnë shpjegimin e mësimit...

Halloween i sigurt/ide kostumesh pajisur me maska pandemie

Halloween është pa dyshim një nga festat pagane më të shumpritura. Edhe pse në thelb të saj kjo...

Të ndryshme

Regjimi ushqimor që duhet të ndiqni patjetër në dimër

Në stinën e dimrit, predispozita për të shtuar disa kilogramë rritet. Kjo ndodh kryesisht për arsye se dita...

Për ata që ndjekin modën/ Koleksioni vjeshtë-dimër 2021

Që je në një hap me kohën pikësëpari duket tek paraqitja. Mënyra se si visheni ndikon shumë në...

Një shtet që dhunon simbolin e artit, që të drejtën e artistëve dhe punës së tyre e dënon me pranga, nuk është shtet, është...

E shembën! E dini si ishte ndjesia?! Sikur i hoqën nënës evlatin nga gjiri! Në fakt ja hoqën!

Mësimi online?! Një dështim total, në Shqipërinë e miliona halleve

Mësimi online?! Fillimisht u duk si një zgjidhje, mund të funksionojë! Arsimtarët mund të dërgojnë shpjegimin e mësimit...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here