“Degjenerim tek femrat shqiptare,”- Gold Ag sqaron komentet ndaj Tunës: Nuk e ofendoj kurrë

Gold Ag ka sqaruar komentet e tij që bëri rreth këngëtares Tuna në “Shiko kush Luan”, ku teksa foli për sherrin e...

Brenda garderobës së Oriola Marashit, ja sa orë iu desh modeles për ta sistemuar

Modelja Oriola Marashi ditën e djeshme ka gjetur pak kohë për të rregulluar garderobën e saj. Ajo ndau me ndjekësit në Instagram...

Beren Saat zbulon sekretin e martesës me këngëtarin turk

Aktorja Beren Saat që prej vitit 2014 është e martuar me këngëtarin turk Kenan Dogulu. Çifti kanë patur krizat e tyre në...

U arrestua me Fjolla Morinën, lirohet biznesmeni që shoqëronte këngëtaren

Fisnik Syla, biznesmeni që u arrestua me Fjolla Morinën dhe shoferi i këngëtares, Fitim Muji janë lënë të lirë dy javë pasi...

Ky është çeliku qe nuk ndryshket i një mijë vjet më parë

Çelik i pandryshkshëm, një shpikje që daton që nga vitet 1800 dhe që revolucionarizoiindustrinë që nga vitet 1930, mund të jetë përdorur...

Ky është çeliku qe nuk ndryshket i një mijë vjet më parë

Çelik i pandryshkshëm, një shpikje që daton që nga vitet 1800 dhe që revolucionarizoi
industrinë që nga vitet 1930, mund të jetë përdorur tashmë nga Persianët e lashtë më
shumë se 1.000 vjet më parë.

Çeliku i pandryshkshëm është një aliazh i veçantë çeliku, me përmbajtje të ulët karboni
dhe të pasur me kromit, i cili është veçanërisht rezistent ndaj korrozionit.

Prova të pakundërshtueshme.
Rahil Alipur i University College London kohët e fundit zbuloi se Persianët e lashtë, që në
shekullin e 10-të, po prodhonin një aliazh me karakteristika të ngjashme me çelikun e
pandryshkshëm, duke shtuar krom brenda enëve, gjatë prodhimit të armëve dhe mjeteve.

Studiuesi gjeti jo vetëm gjurmë fizike të materialit brenda objekteve, por do të kishte
identifikuar “recetën” për të bërë këtë çelik të veçantë në një dorëshkrim të lashtë
persian që daton nga 900 në 1000 pas Krishtit.

Në atë kohë, prodhimi i çelikut ishte një praktikë midis shkencës dhe magjisë dhe shumë pak
njerëz ishin në gjendje ta zotëronin atë. Teksti flet për një përbërës sekret të aftë për
ta bërë çelikun veçanërisht rezistent ndaj kalimit të kohës.

Sipas Alipur, përbërësi sekret do të ishte kromiti, një mineral shumë i pasur me krom,
i cili u shtua në aliazh çeliku gjatë hedhjes.

Receta sekrete.
Mbetjet e gjetura nga Alipur në rrënojat e fshatit Chahak, në Persi, që konsiderohet si
qendra nervore e prodhimit të çelikut, duket se konfirmojnë teorinë e tij:artefaktet e
lashta përmbajnë një përqindje të kromit që varion midis 1 dhe 2%, shumë më pak se ajo
që përdoret sot në prodhimin e çelikut inox, por e mjaftueshme për të siguruar aliazh
rezistencë të mirë ndaj oksidimit dhe ndryshkut.

“Nuk përjashtohet”, studiuesit konkludojnë “se metoda mund të jetë dorëzuar disi me kalimin
e kohës dhe ka çuar në teknika moderne të prodhimit të çelikut”

Sugjerime

“Degjenerim tek femrat shqiptare,”- Gold Ag sqaron komentet ndaj Tunës: Nuk e ofendoj kurrë

Gold Ag ka sqaruar komentet e tij që bëri rreth këngëtares Tuna në “Shiko kush Luan”, ku teksa foli për sherrin e...

Brenda garderobës së Oriola Marashit, ja sa orë iu desh modeles për ta sistemuar

Modelja Oriola Marashi ditën e djeshme ka gjetur pak kohë për të rregulluar garderobën e saj. Ajo ndau me ndjekësit në Instagram...

Beren Saat zbulon sekretin e martesës me këngëtarin turk

Aktorja Beren Saat që prej vitit 2014 është e martuar me këngëtarin turk Kenan Dogulu. Çifti kanë patur krizat e tyre në...

U arrestua me Fjolla Morinën, lirohet biznesmeni që shoqëronte këngëtaren

Fisnik Syla, biznesmeni që u arrestua me Fjolla Morinën dhe shoferi i këngëtares, Fitim Muji janë lënë të lirë dy javë pasi...

Ky është çeliku qe nuk ndryshket i një mijë vjet më parë

Çelik i pandryshkshëm, një shpikje që daton që nga vitet 1800 dhe që revolucionarizoiindustrinë që nga vitet 1930, mund të jetë përdorur...

Të ndryshme

“Degjenerim tek femrat shqiptare,”- Gold Ag sqaron komentet ndaj Tunës: Nuk e ofendoj kurrë

Gold Ag ka sqaruar komentet e tij që bëri rreth këngëtares Tuna në “Shiko kush Luan”, ku teksa foli për sherrin e...

Brenda garderobës së Oriola Marashit, ja sa orë iu desh modeles për ta sistemuar

Modelja Oriola Marashi ditën e djeshme ka gjetur pak kohë për të rregulluar garderobën e saj. Ajo ndau me ndjekësit në Instagram...

Beren Saat zbulon sekretin e martesës me këngëtarin turk

Aktorja Beren Saat që prej vitit 2014 është e martuar me këngëtarin turk Kenan Dogulu. Çifti kanë patur krizat e tyre në...

U arrestua me Fjolla Morinën, lirohet biznesmeni që shoqëronte këngëtaren

Fisnik Syla, biznesmeni që u arrestua me Fjolla Morinën dhe shoferi i këngëtares, Fitim Muji janë lënë të lirë dy javë pasi...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here