Fansat “masakrojnë” në inbox Renada Cacin: Kur do dalësh që të t’kemi qëllim për të qeshur!

Kur publiku të do, të do dhe pikë! Nuk po e themi kot, por morëm shkas nga postimi i fundit në “instastory”...

Drilon Hoxha: Uroj që të mos kemi njerëz të vegjël rreth vetes!

Pak ditë më parë regjizori/aktori Drilon Hoxha publikoi trailerin e filmit më të ri prodhuar e realizuar prej tij, “Shkëmbimi”.

Pse emisionet televizive na shkaktuan dhimbje sysh e veshësh këtë fundvit?!

Meqënëse pak ditë kanë kaluar ga transmetimi i emisioneve festive, vezulluese e shumëngjyrëshe, të cilat nuk i bëjnë zemrat të shkëlqejnë, tregojmë...

Melisa e Për’puthen siç nuk e kishit imagjinuar! (Foto)

Personazhet e “Përputhen” kanë ngjallur mjaft polemika për vërtetësinë, të shkuarën etj. E teksa po ndiqet penalisht rasti...

Ofendime të rënda mes Stresit dhe Einxhël Shkirës!

Ngjarjet e fundit në vend kanë sjellë situata të tensionuara jo vetëm në protestë por edhe në rrjetet sociale, kryesisht nga personazhet...

Ja pse duhet konsumuar lëngu i panxharit

Pirja e lëngut të panxharit rrit qarkullimin e gjakut në tru tek njerëzit

Ky konkluzion tregon se kokrrat e kuqe të panxharit luftojnë kundër uljes së funksioneve të trurit sidomos pas moshës 50 vjeçare, sipas një studimi të fundit.

Rrënja e panxharit përmban përqendrime të larta të nitrateve, të cilat shndërrohen në nitrite në organizëm.

Këto substanca ndihmojnë hapjen natyrale të enëve të gjakut në trup, duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenin në zona që nuk kanë mjaftueshëm oksigjen.

Studimet e mëparshme kanë treguar se nitratet zgjerojnë enët e gjakut dhe ulin tensionin e tij.

Por studiuesit thonë se kjo ishte e para herë kur u gjet se nitritet gjithashtu rrisin rrjedhjen e gjakut në tru.

Këto substanca të mira gjenden gjithashtu në përqëndrime të larta në selino, lakër dhe perime të tjera me gjethe të gjelbra si spinaqi

Qarkullimi i gjakut në tru sjell gjykim të mirë

Ka pasur disa studime të famshme që tregojnë se pirja e lëngjeve të panxharit arrin të ulë presionin e gjakut, por AgroWeb.org kërkon t’ju këshillojë se pirja e lëngut në fjalë funksionin njëlloj si pirja e lëngut të limonit kur vihet re rritja e tensionit.

Ka zona në tru që gradualisht fillojnë të dobësohen si pasojë e kalimit të moshës, dhe kjo besohet të jetë e lidhur me mungesën e përqendrimit, vështirësi në gjykim dhe arrin deri në demencë.

Lëngu i panxharit ul presionin dhe tensionin e gjakut

Ekspertët thonë se është përqendrimi i lartë i nitrateve në panxhar janë përgjegjës për përfitimet.

Në një proces të gjatë biologjik, nitratet nga burimet ushqimore si panxharet dhe perimet jeshile me gjethe shndërrohen në oksid nitrik brenda trupit.

Oksidi nitrik pastaj qetëson enët e gjakut dhe zgjeron ato, gjë që ndihmon rrjedhjen e gjakut më lehtë dhe ul tensionin e lartë.

Studimet kanë gjetur reduktime tejet mbresëlënëse në presionin e gjakut deri në 10 pikë në matje tensioni.

Kjo ka ndodhur kur mjekët kanë matur tensionin e gjakut brenda tre orëve nga konsumi i lëngut të panxharit.

Konsumimi i një ushqimi të pasur me nitrate, nga burime natyrore si panxhari dhe perime jeshile me gjethe është një këshillë e mirë.

Sa lëng panxhari duhet të kosumohet në një ditë?

Ekspertët kanë treguar se 1-2 kokrra panxhar në ditë janë më shumë se të mjaftueshme për të siguruar përfitimet e sipërpërmendura.

Një lëng panxhari në mëngjes pas vaktit jep një ndihmesë të madhe. Shtoni 2 karota dhe 2 mollë dhe lëngun e përftuar pijeni me një herë./Agroweb.org

Sugjerime

Fansat “masakrojnë” në inbox Renada Cacin: Kur do dalësh që të t’kemi qëllim për të qeshur!

Kur publiku të do, të do dhe pikë! Nuk po e themi kot, por morëm shkas nga postimi i fundit në “instastory”...

Drilon Hoxha: Uroj që të mos kemi njerëz të vegjël rreth vetes!

Pak ditë më parë regjizori/aktori Drilon Hoxha publikoi trailerin e filmit më të ri prodhuar e realizuar prej tij, “Shkëmbimi”.

Pse emisionet televizive na shkaktuan dhimbje sysh e veshësh këtë fundvit?!

Meqënëse pak ditë kanë kaluar ga transmetimi i emisioneve festive, vezulluese e shumëngjyrëshe, të cilat nuk i bëjnë zemrat të shkëlqejnë, tregojmë...

Melisa e Për’puthen siç nuk e kishit imagjinuar! (Foto)

Personazhet e “Përputhen” kanë ngjallur mjaft polemika për vërtetësinë, të shkuarën etj. E teksa po ndiqet penalisht rasti...

Ofendime të rënda mes Stresit dhe Einxhël Shkirës!

Ngjarjet e fundit në vend kanë sjellë situata të tensionuara jo vetëm në protestë por edhe në rrjetet sociale, kryesisht nga personazhet...

Të ndryshme

Fansat “masakrojnë” në inbox Renada Cacin: Kur do dalësh që të t’kemi qëllim për të qeshur!

Kur publiku të do, të do dhe pikë! Nuk po e themi kot, por morëm shkas nga postimi i fundit në “instastory”...

Drilon Hoxha: Uroj që të mos kemi njerëz të vegjël rreth vetes!

Pak ditë më parë regjizori/aktori Drilon Hoxha publikoi trailerin e filmit më të ri prodhuar e realizuar prej tij, “Shkëmbimi”.

Pse emisionet televizive na shkaktuan dhimbje sysh e veshësh këtë fundvit?!

Meqënëse pak ditë kanë kaluar ga transmetimi i emisioneve festive, vezulluese e shumëngjyrëshe, të cilat nuk i bëjnë zemrat të shkëlqejnë, tregojmë...

Melisa e Për’puthen siç nuk e kishit imagjinuar! (Foto)

Personazhet e “Përputhen” kanë ngjallur mjaft polemika për vërtetësinë, të shkuarën etj. E teksa po ndiqet penalisht rasti...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here