25 C
Tirana
September 21, 2019
Fillimi Etiketimet Receta

Etiketim: receta

Receta/ Lakror me mish

Përbërësit 600 gr miell pak kripë vaj ujë PËRBËRËSIT PËR GJELLEN 250g mish 1 filxhan gjalpë 300 gr qepë kripë piper i zi Pergatitja Në fillim përgatisni gjellën, që do të shërbejë si mbushje për lakrorin. Në një tigan hidhni mishin dhe gjalpin që...

Receta/ Byrek shtëpie me kungull

Është koha perfekte për një byrek me kungull veror, të cilët, të freskët sapo kanë dalë në treg. Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare...

Receta/Përgatitja e recelit të rrushit

PËRBËRËSIT 1 kg rrush 700 gr sheqer lëng limoni aromë karafili PËRGATITJA Pastrojmë rrushin, e shplajmë mirë, hedhim sheqerin, 1 gotë ujë, e vemë të ziej në zjarr të ulët, kur të fillojë të ziej ja heqim...

Receta/ Tavë kosi me mish pule

Përbërësit 2 copa mish pule (çdo lloj pjese të pulës, si të dëshironi) lëngu i mishit të pulës 3 vezë 1 gotë kos kripë, piper 1 lugë gjelle miell vaj ulliri ose gjalp Përgatitja Në një tenxhere vemë të ziej...

Snoop Dog i futet kuzhinës, së shpejti me një libër gatimi

Reperi Snoop Dog do të botojë një libër gatimi, i cili do të dalë në Tetor. Edhe pse është një reper shumë i sukseshëm, Snoop dëshiron të eksperimentojë dhe në fushën...

Receta/10 sallatat më të shijshme të verës

Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta dhe hidratuese duke mbajtur trupin të...

Receta/Tavë me mish qengji dhe patate

Kjo është receta tradicionale e tavës me patate dhe mish dhe ju e dini që tradicionalja mbetet më e mira. Kjo tavë është ideale për ditët e ftohta. Përbërësit për 4 persona: 1...

Smoothie me ananas, luleshtrydhe dhe spinaq për të luftuar aknet

Me një përmbajtje të ulët kalorie dhe të pasur me antioksidantë, ky leng natyral është një ndihmë e mirë në trajtimin e akneve. Vetite e saj zvogëlojnë prodhimin e yndyrës së tepërt,...

Çaj xhenxhefili për dhimbjen e fytit

Xhenxhefil mund të zvogëlojë inflamacionin e fytit duke ulur kohëzgjatjen e laringitit, duke lehtësuar djegien dhe kongjestionin hundor. Ajo ka veti anti-inflamatore dhe antimikrobiale, të cilat mund të pengojnë rritjen e...

Smoothie me kastravec dhe mollë

Ndër smoothie-t më të mira të detoxit të bazuara në kastravec, ekziston ajo që përfshin edhe mollën. Ky i fundit zvogëlon kolesterolin, rregullon nivelet e sheqerit në gjak, parandalon problemet gastrointestinale...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts