25 C
Tirana
September 21, 2019
Fillimi Etiketimet Receta gatimi

Etiketim: receta gatimi

Receta/ Lakror me mish

Përbërësit 600 gr miell pak kripë vaj ujë PËRBËRËSIT PËR GJELLEN 250g mish 1 filxhan gjalpë 300 gr qepë kripë piper i zi Pergatitja Në fillim përgatisni gjellën, që do të shërbejë si mbushje për lakrorin. Në një tigan hidhni mishin dhe gjalpin që...

Receta/ Byrek shtëpie me kungull

Është koha perfekte për një byrek me kungull veror, të cilët, të freskët sapo kanë dalë në treg. Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare...

Receta/Përgatitja e recelit të rrushit

PËRBËRËSIT 1 kg rrush 700 gr sheqer lëng limoni aromë karafili PËRGATITJA Pastrojmë rrushin, e shplajmë mirë, hedhim sheqerin, 1 gotë ujë, e vemë të ziej në zjarr të ulët, kur të fillojë të ziej ja heqim...

Receta/ Tavë kosi me mish pule

Përbërësit 2 copa mish pule (çdo lloj pjese të pulës, si të dëshironi) lëngu i mishit të pulës 3 vezë 1 gotë kos kripë, piper 1 lugë gjelle miell vaj ulliri ose gjalp Përgatitja Në një tenxhere vemë të ziej...

Receta/10 sallatat më të shijshme të verës

Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta dhe hidratuese duke mbajtur trupin të...

Receta/Tavë me mish qengji dhe patate

Kjo është receta tradicionale e tavës me patate dhe mish dhe ju e dini që tradicionalja mbetet më e mira. Kjo tavë është ideale për ditët e ftohta. Përbërësit për 4 persona: 1...

Smoothie me banane, luleshtrydhe dhe boronica

Është me të vërtetë e shijshme dhe e pasur me antioksidantë. Kjo është një mundësi e mirë për t'i mbajtur fëmijët tuaj të ushqyer mirë pa pasur nevojë të lodhni shumë....

Recetë për të luftuar gripin: Supë me qepë dhe hudhër

Kjo recetë shfrytëzon përfitimet e dy përbërësve të tij kryesor, shumë të dobishëm për eliminimin e viruseve që shkaktojnë gripin. Mëso recetën e supës me qepë dhe hudhër për tu ndjerë...

Smoothie me luleshtrydhe ,kivi dhe kos për një mëngjes të shijshëm

Luleshtrydhet, kivi dhe kos kombinojnë vetitë e tyre ushqyese në këtë perzierje të thjeshtë natyrale për të siguruar një koncentrat antioksidues, probiotikë dhe fibra. Marrja e këtij lëngu përmirëson tretjen dhe, për...

6 pjata ideale për t’u konsumuar në darkë dhe që nuk ju shëndoshin

Sa prej nesh do të dëshironim të ruanim linjat pa pasur nevojë të heqim dorë nga darka? Nëse edhe ju jeni në një luftë me peshore, shënoni këto gjashtë kombinime që...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts