23 C
Tirana
October 23, 2019
Fillimi Etiketimet Mister

Etiketim: mister

Shtrigat e Salemit,e verteta tronditëse

Gjygji i shtrigave te Salemit nisi midis Shkurt 1962 deri ne Maj te 1963,denoi 20 persona nder ta 14 gra me varje,dhe 6 te tjeret vdiqen ne burg pas torturave.Gjykim qe...

Horror ne Amityville

Amityville është një rrethinë e New Yorkut me 9,523 banorë,por kjo rrethinë e qetë mban një nga historitë më të frikshme që i dhanë piknisjen filmave hollivudian horror.Ne 1965 Ronald Defeo...

Përbindëshi i Loknesit e vërtetë apo një trillim?!

Perbindëshi i Loknesit  është mbreti i  kriptideve (janë kafshët që jan zhdukur ose mbijetesa e tyre është vënë në dyshim ose është e pa qartë) dhe legjandat që qarkullojnë mbi të  terheqin...

Rennes-le-Château,kisha e mistereve

Rennes-le-Château është një kështjellë në fshatin e vogël kodrinor në jug të Francës që është në qendër të shumë teorive të konspiracionit. Disa thonë se prifti Bérenger Sauniere zbuloi thesarin e...

Pakti me Djallin, e vërtetë apo legjendë?!

Të shumta janë gojëdhenat folklorike rreth kesaj teme, disa datojne qe në Mesjetën e largët dhe disa ne kohët e sotme.Shpesht thuhet se është kerkuar ndihma e Princit te Errësires për...

Orakulli i Dodones – E verteta mbi te!

Dodona eshte tempulli me i lashte i Europes. Ne kete tempull ndodhej orakulli me i famshem i antikitetit dhe vetem vone ia zuri vendin ai i Delfit, por sidoqofte orakulli i...

Librat enigmatikë dhe misteret që i rrethojnë

1- Codex Gigas Kodeks Gigas ose e njohur ndryshe si Bibla e Djallit, eshte nje doreshkrim mesjetar 92 cm i gjate 50 cm i gjere dhe 22 cm i trashe dhe peshon 70...

Njihuni me gjashtë rracat Aliene që luftojnë per kontrollin mbi tokë

Sirianët Kjo rracë Aliene e ka prejardhjen nga Sirius B,dhe  janë nga rracat më të vjetra që ne njohim. Shume te perparuar teknologjikisht,mendohet se kanë perhapur dijet e tyre njerëzve te zgjedhur permes...

Profecite e çuditshme qe dolen te verteta !

Besoni ose jo, disa parashikime ne histori dolen te verteta. Darling ju sjell disa nga parashikimet e tilla. 1-Zjarri i madh ne Londer “Gjaku i te mireve do te kerkohet nga Londra, e...

Pallati i misterit në Sintra

Në Sintra , Portugali, ka një pallat të pabesueshëm të rrethuar nga mistere të dendura. Sipas disave , simbolet e pakuptueshëm që dekoron pallatin dhe kopshtin Quinta da Regaleira do të...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts