25 C
Tirana
September 21, 2019
Fillimi Etiketimet Kuzhina

Etiketim: kuzhina

Receta/Përgatitja e recelit të rrushit

PËRBËRËSIT 1 kg rrush 700 gr sheqer lëng limoni aromë karafili PËRGATITJA Pastrojmë rrushin, e shplajmë mirë, hedhim sheqerin, 1 gotë ujë, e vemë të ziej në zjarr të ulët, kur të fillojë të ziej ja heqim...

Receta/ Tavë kosi me mish pule

Përbërësit 2 copa mish pule (çdo lloj pjese të pulës, si të dëshironi) lëngu i mishit të pulës 3 vezë 1 gotë kos kripë, piper 1 lugë gjelle miell vaj ulliri ose gjalp Përgatitja Në një tenxhere vemë të ziej...

Smoothie me banane, luleshtrydhe dhe boronica

Është me të vërtetë e shijshme dhe e pasur me antioksidantë. Kjo është një mundësi e mirë për t'i mbajtur fëmijët tuaj të ushqyer mirë pa pasur nevojë të lodhni shumë....

Recetë për të luftuar gripin: Supë me qepë dhe hudhër

Kjo recetë shfrytëzon përfitimet e dy përbërësve të tij kryesor, shumë të dobishëm për eliminimin e viruseve që shkaktojnë gripin. Mëso recetën e supës me qepë dhe hudhër për tu ndjerë...

Smoothie me spinaq dhe banane

Smoothies janë një mënyrë ideale për të filluar ditën me dozën e duhur të energjisë. Ato gjithashtu favorizojnë tretje të mirë dhe pastrojnë trupin. Përbërësit: 1 banane 2 zarzavate me spinaq 1 filxhan qumësht i...

Lëngu natyral i panxharit ndihmon në luftën kundër stresit (receta)

Sot stresi është një realitet shumë i zakonshëm dhe i përhapur. Një mënyrë jetese e ethshme, me shumë aktivitete dhe përgjegjësi në lidhje me punën dhe familjen, oraret për t'u respektuar,...

6 pjata ideale për t’u konsumuar në darkë dhe që nuk ju shëndoshin

Sa prej nesh do të dëshironim të ruanim linjat pa pasur nevojë të heqim dorë nga darka? Nëse edhe ju jeni në një luftë me peshore, shënoni këto gjashtë kombinime që...

Smoothie me mente për të përmirësuar shëndetin e zorrës së trashë

Eliminimi i toksinave jo vetëm që do të përmirësojë shëndetin e veshkave, por edhe zorrë e trashë do të përfitojë shumë. Nëse toksinat dëmtojnë zorrën e trashë, ju do të vuani...

Supë spanjolle ‘Gazpacho’

Gazpacho është një pjate tipike spanjolle që përmban vitamina A, E dhe C, të gjetura kryesisht në domate. Kjo supë e ftohtë mban larg infeksionet virale, pervec se është ushqyese...

Quinoa me pulë

Kjo gjellë është e balancuar dhe e shijshme dhe do t'ju ofrojë shumë fibra, proteina dhe vitamina. Për më tepër, është shumë e thjeshtë për t'u përgatitur: zgjidhja ideale për një...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts