13 C
Tirana
March 19, 2019
Fillimi World

World

Një varkë Vikinge varrimi, u gjet në nëntokën e Norvegjisë duke përdorur një gjeoradar me rezolucion të lartë, një motor jo invaziv të skanimit të tokës që lejon hetimin deri në dhjetëra metra thellësi. Një varkë varri prej 20 metrash, ishte vetëm 50 cm nga sipërfaqja, në një fermë në qarkun e Østfold, në juglindje të vendit. Sipas arkeologëve të Institutit...
Përgjatë trotuareve të New York janë shfaqur statuja të vogla ku shfaqet presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, shoqëruar me një tabelë të vogël që fton qentë:’Urino mbi mua’. Bustet që përfaqësojnë manjatit në versioni vitet ’80 janë vendosur nga publicisti amerikan Phil Gable. Në website Gothamist ai ka shpjeguar iniciativën: ‘Kjo shpreh opinionin tim përbuzës në lidhje me...
Greqia ka ndaluar turistët e shwendoshe te hipin mbi gomarë pasi aktivistët e të drejtave të kafshëve thanë se krijesat ishin duke u lënë me lëndime kurrizore dhe plagë të hapura. Pasi imazhet e gomarëve që ngjiten në hapat e ngushtë të ishullit grek të Santorinit të ngarkuar nga pushuesit e shendoshe ,goditën titujt në mbarë botën, ligjvënësit në vend...
Një asteroid i quajtur 2016 NF23 pritet të "kalojë afer" planetit tonë në ditët e ardhshme. Ndërsa vetëtimthi kalon përmes hapësirës në një shpejtësi prej mbi 20.000 milje në orë, një numër i madh i mediave kanë theksuar "qasje të ngushtë" qe do të bëjë në drejtim të Tokës. Duke pasur parasysh përplasjen potenciale që mund të rezultojë nga devijimi, këtu...
Gratë muslimane janë më të dukshme se kurrë, dhe po i tregojnë botës se bukuria vjen në shumë forma. Sara Iftekhar, 20-vjeçarja nga Huddersfield (Britani e Madhe), është një nga 50 finalistet e Miss Anglia 2018, që do të garojë për kurorën e më të bukurës së Mbretërisë së Bashkuar, në Kelham Hall, Nottinghamshire, dhe për herë të parë në...
Një modele 20-vjeçare është gjetur pa shenja jete në një jaht luksoz, në pronësi të biznesmenit miliarder meksikan, Alberto Bailleres. Sinead McNamara ishte pjesë e ekuipazhit të jahtit, ndërsa mediat e huaja shkruajnë se jahti ka qenë i ankoruar prej disa ditësh në Kefalonia të Greqisë, kur trupi i pajetë i modeles është gjetur brenda. Shkaqet e ndarjes nga jeta të...
Ka dalë në shitje prezervativi më i madh në botë. Ai quhet “TheyFit G31” dhe ka një gjatësi prej 24 cm dhe gjerësi 6.9 cm. Kompania thotë se ky prezervativ është 11% më i gjatë dhe 21% më i gjerë se një Durex XL dhe 17% më i madh se një Magnum XL. Një kuti me 6 prezervativë të tillë kushton 8.98...
Një skenë komedi që u zhvillua në Prizzi, në provincën e Palermos. Një balerine profesionale, Laura Evangelista, po performonte në një restorant. Gjatë shfaqjes, disa njerëz filluan vallëzimin. Midis këtyre, dy burra, dukshëm të lëshuar, të cilët filluan të kërcyen në një mënyrë "sexy" me gruan. Papritmas, gruaja e njërit prej tyre hyri në qendër të pista dhe e...
Ka reaguar Papa Françesku pas lajmit që ka të bëje me 300 priftërinj të cilët kanë abuzuar seksualisht me mbi 1000 fëmijë. "Nuk me ngelete vecse ta njoh skandalin e rëndë të shkaktuar në Irlandë, abuzimi i fëmijëve nga anëtarët e Kishës të ngarkuar me mbrojtjen dhe edukimin e tyre." Dështimi i autoriteteve kishtare - peshkopët, eprorët fetarë, priftërinjtë dhe...
<1/10> Gjurmët e gishtave janë unike dhe prandaj ende konsiderohen mënyra më e mirë për të identifikuar dikë sot. I padukshëm apo pothuajse me sy të lirë, kërkojnë një proces të zhvillimit kimik (në disa mënyra analoge me atë të filmave fotografikë) për t'u vizualizuar. Gjurmët e gishtave të këmbëve janë gjithashtu unike dhe mund të përdoren për identifikim....

Teknologji

Ministri japonez i sigurisë kibernetike:”Kurrë nuk kam përdorur një pc “

Ministri japonez përgjegjës për sigurinë e informacionit ka pranuar se kurrë nuk ka përdorur një kompjuter në jetën e tij dhe nuk e di...

Most popular

Recent posts