29 C
Tirana
October 23, 2019

Tech Update

Cdokush i cili ka parë filmin Gravity ndoshta ka menduar për tmerret e humbjes në hapësirë. Tani një kompani inxhinierike e quajtur Draper ka zhvilluar një kostum hapësinor, i cili mund të udhëheqë automatikisht ne shtëpi astronautin në rast emergjence. Kostumi, me mbështetje nga NASA, vjen me një buton "Take Me Home", i ndërtuar për të marrë astronautët në anijen e...
IPhone SE u faturua si një opsion i fuqishëm për ata që dëshironin një pajisje më të vogël kur doli per here te pare në mars të vitit të kaluar. Dhe thashethemet po qarkullojnë që Apple po planifikon ta përditësojë atë në muajt e ardhshëm. Edhe pse nuk ka aasgje zyrtare nga Apple, mendohet se lancimi, mund të jetë në...
Nje asteroidi masiv do te preke Tokën më 16 dhjetor, pak më shumë se një javë para Krishtlindjeve. Me një diametër prej rreth 3 milje, asteroidi është quajtur 3200 Phaethon bazuar ne nje hyjni grek i cili, sipas legjendës, gati sa nuk dogji te gjithe token. Megjithatë, ndryshe nga emri i tij, 3200 Phaethon nuk ka gjasa të shkatërrojë planetin tonë. Ai...
A e keni përditësuar tashmë WhatsApp-in tuaj? A keni parë te rejat e sapo publikuara? Dashamirët e mesazheve vokale do të hidhen perpjete nga gëzimi. Me përditësimin më të fundit është e mundur të regjistroni më lehtë mesazhet audio: thjesht shtypni mikrofonin, për të vazhduar regjistrimin pa qene e nevojshme te vazhdoni te mbani shtypur ekranin. Përditësimi është lëshuar për iOS,...
Jaguar Land Rover, Ford dhe TMETC po testojnë veturat e veta në rrugët publike për herë të parë në Coventry te Britanise.
Elon Musk ka zbuluar markën e re Tesla të konvertueshme. Ai tha se Tesla Roadster i ri do të jetë "makina më e shpejtë e prodhuar ndonjëherë, pike". Prototipi thuhet se ka udhëtuar më shpejt se 250 mph. Makina kater vendeshe pritet te jete e disponueshme në vitin 2020.
Apple, prodhuesi më i madh dhe më inovativ i smartphone-ve në botë ,është tani në gojën e fansave për shkak të iPhone-it të ri X, telefonit celular të mahnitshëm (edhe për shkak të çmimit, kjo po ... duke filluar nga 1,188 €!) qe festoi dhjetëvjetorin e publikimit të modelit të parë në vitin 2007. Megjithatë, ndoshta, jo të gjithë...
Los Angeles është shpallur si qyteti i tretë ku Uber do të nisë UberAir, duke u bashkuar me Dubai dhe Dallas. UberAir është një rrjet i avionëve të vegjël elektrikë që përdoruesit mund të porosisin si një taksi përmes aplikacionit . Uber gjithashtu është bashkuar me NASA për të zhvilluar një sistem të menaxhimit të trafikut për taksitë e...
Simulimi mahnitës zbulon se si do te jete misioni me MEGAROCKET të NASA-s që një ditë do t'i çojë njerëzit në Mars. Agjensia hapësinore lëshoi një video animacion mahnitës këtë javë duke simuluar ngritjen e Sistemit të Nisjes Hapësinore - një raketë që do të jete më e fuqishmja në botë. Është vendosur qe fluturimi i parë do te behet...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts