23 C
Tirana
October 23, 2019

Tech Update

Shumë njerëz janë pjesë e të paktën një platforme të mediave sociale dhe i përdorin ato për të shfaqur pothuajse çdo aspekt të jetës. Disa platforma të mediave sociale janë më të mira se të tjerët dhe fakti që kanë sasinë më të lartë të përdoruesve në mbarë botën nuk e bën domosdoshmërisht aplikacionin më të mirë të mediave...
Grand Theft Auto 5 ka shitur 90 milionë kopje, lajmi erdhi pas njoftimit të bërë nga Take-Two Interactive. Fillimisht e publikuar në shtator 2013, Grand Theft Auto 5 ishte loja e tretë më e shitur e 2017 në aspektin e kopjeve të shitura, Take-Two shtoi në një njoftim për shtyp. Gjithashtu ishte loja e gjashtë më e shitur e vitit...
Erica është një humanoid, pra një robot. Ajo duket si një vajzë 23 vjeçare dhe është projektuar nga Profesor Hiroshi Ishiguro, drejtor i Laboratorit të Inteligjencës Robotike në Universitetin e Osakës. Nuk është krijimi i parë i humanoidëve, por është një nga ato që vjen më afër njeriut, falë teknologjisë: përdor 14 sensorë infra të kuqe dhe një teknologji...
Ideja vjen nga Ford, e cila më 18 janar paraqiti një aplikim për patentë për patrullimin robotik të parë. Siç përshkruhet në dokument , makina do të jetë krah ekzekutiv i një sistemi kompleks të survejimit të trafikut dixhital. Tejkalim shpejtesie, kalim me te kuq dhe shkeljet e tjera të kodit do të zbulohen jo vetëm nga sensorët dhe...
Teknologjia po bën hapa të mëdhenj dhe çdo ditë ne ballafaqohemi me zgjidhje inovative që përmirësojnë jetën tonë. Te rejat më të fundit në automjet u prezantuan nga start-up Nuro, i themeluar nga Dave Ferguson dhe Jiajun Zhu, ish-inxhinierë Google të cilët janë ekspertë në robotikë dhe mësim në makinë. Ky është një automjet i automatizuar i dizajnuar ekskluzivisht për...
Lajmet për aplikacionin me fantazmë. Story-it e personazheve publike (por jo vetëm) në Snapchat do të jenë të dukshme edhe nëse nuk keni aplikacion, edhe nëse nuk jeni të regjistruar në rrjetin social! Pse? Është një strategji për të zgjeruar publikun dhe për tu rihedhur ne treg. Kjo është një risi e raportuar nga The News Web dhe ka të...
Ndoshta nuk keni dëgjuar për Byton, por tani është koha për tu prezantuar. Byton është markë ndërkombëtare e firmës elektrike me bazë në Kinë, Firma Future Mobility Corporation. Kompania do të zbulojë makinën e saj të parë elektrike në Show Consumer Electronics 2018 javën e ardhshme. Kjo është një makinë që fillimisht do të debutojë në Kinë në vitin 2019, përpara...
WhatsApp do të ndalojë të punojë në sistemet operative të disa telefonave pas datës 31 dhjetor 2017. Aplikacioni popullor i mesazheve bëri njoftimin më herët gjatë vitit dhe shpjegoi se po shikon përpara platformave iOS dhe Android. "Ndërsa shohim përpara për shtatë vitet e ardhshme, ne duam të përqendrojmë përpjekjet tona në platformat e lëvizshme që shumica e njerëzve përdorin", tha...
Garat dhe makinat kanë qenë rrotull nesh që nga viti 1950, por si ka ndryshuar timoni i makinave te Formula 1 gjatë ketyre 67 viteve? E tregon kjo video duke krahasuar timonin e drejtimit të automjeteve F1 nga viti 1957 deri në vitin 2014. Nga objekte të thjeshta të rrumbullakëta të mbeshtjella maksimumi me dru ose lëkurë, në timonin...
Teknologjia zvicerane goditi lartësitë e reja të premten, kur u hap linja hekurudhore më e thepisur në botë. Presidenti zviceran Doris Leuthard hapi zyrtarisht projektin prej 52 milionë franga zvicerane, projekt ky i drejtuar nga Schywz në fshatin malor Stoos, i cili shtrihet 1.310 metra mbi nivelin e detit në Zvicrën qendrore. U deshën 14 vjet për ta ndërtuar - dy...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts