7 C
Tirana
November 19, 2019
Fillimi Tech Update

Tech Update

Facebook filloi testimin e opsionit “unsend” për Messenger, i cili lejon përdoruesin të fshijë mesazhin e dërguar në mënyrë që të hiqet plotësisht nga biseda. Më parë këtë vit, Facebook fshehurazi fshiu mesazhet e vjetra të dërguara nga Messenger nga themeluesi Mark Zukerberg, i cili ishte shumë i pazakontë, pasi përdoruesit e tjerë të Facebook nuk e bëjnë këtë. Nëse e...
Zoe e vogël dhe e pazakontë e Renaultit është diçka e historisë së suksesshme të makinave në Evropë . Ajo ka qenë në prodhim që nga viti 2012 dhe është rregullisht ndër modelet më të shitura të makinave në vende të ndryshme evropiane, transmeton lajmi.net. Ai është relativisht i përballueshëm, sfera nuk është e pazgjidhura, por e kalueshme, dizajni dhe...
Të gjithë zërat deri më tani thonë që Apple do të bëjë prezantimin e 3 iPhone-ve të rinj më 12 shtator. Kjo kryesisht pasi shtatori është tradicionalisht muaji kur Apple prezanton prurjet e saj të reja. Ndërkohë, deri më tani nga thashethemet që kanë qarkulluar dihet: Prezantimi pritet të bëhet më 12 shtator Edhe pse për përfaqësuesit e mediave nuk ka ende...
Kompania LG ka njoftuar daljen në treg të celularit të saj të parë “Android One”, G7 One. Ajo ka zbuluar se G7 One ka 4GB RAM dhe 32GB hapësirë ruajtëse, edhe pse ka hapësirë për kartë SD. Bateria është 3.000mAh. Sipas LG-së, G7 One do të ofrohet në një “çmim të jashtëzakonshëm”, por nuk e dimë se çfarë kupton me këtë. Gjithashtu...
Bordi i prodhuesit të makinave elektrike Tesla raporton se kompania do të mbetet publike. Deklarata vjen dy javë pasi shefi ekzekutiv Elon Musk tha se po shqyrtonte një marrëveshje për ta bërë kompaninë private. Plani u anulua pas një takimi të bordit të enjten, tha kompania. Pasi Musk njoftoi planin e tij, çmimi i aksioneve të Tesla ka rënë me 20%. Shefi ekzekutiv...
Scuderia Ferrari nderon viktimat etragjedisë së Genovës në “Çmimin e madh” të Belgjikës. Dhjetë ditë pas rënies së urës Morandi, që shkaktoi 43 viktima, 15 të plagosur dhe mbi 600 të zhvendosur, në makinat e kuqe të Vettel dhe Raikkonen u shfaq një mesazh: emblema e kalit që lidh dy anët e urës dhe mbishkrimi “Në zemrat tona”. “Në kujtim...
Shkencëtarët po rekrutojnë pjesëtarë të publikut për të ndihmuar në pastrimin e mbeturinave plastike. Shoqata bamirëse Plastic Tide po përdor pamjet e droni për të shkrepur fotografi të brigjeve britanike. Fushata bamirëse ka nevojë për vullnetarë human për të ndihmuar në trajnimin e një algoritmi të inteligjencës artificiale që automatikisht do të gjej plastikën në fotot e shkrepura nga dronët.
Është quajtur Virgin Hyperloop One dhe është prototipi i parë trenit më të shpejtë në botë. U prezantua në Dubai, në Emiratet e Bashkuara Arabe, më 28 shkurt: vizitorët, munden të hyjnë,te ulen dhe te provonin argëtimet me të cilat Hyperloop është e pajisur. Karakteristikat kryesore 1. Është një tub i madh në të cilin oksigjeni është injektuar nga ajri i forcuar. 2....
Thashethemet sugjerojnë se Apple do të hedhë ne treg iPhone 9 me madhësi super të madhe , 11 ose XL në 2018. Apple është i njohur për obsesivitetin per ti bërë pajisjet te saj gjithmone e më të vogla . Por tani pretendohet se iPhone tjetër mund të jetë edhe më i madh se çdo celular i Apple...
Ky film i shkurtër tregon saktësisht se si teknologjia e re Volvo V60 City Safety punon në një sërë skenarësh të ndryshëm. Volvo tha se do te jetë 'një nga makinat më të sigurta në rrugë'

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts