7 C
Tirana
November 19, 2019
Fillimi Oh my..Food!

Oh my..Food!

Është koha perfekte për një byrek me kungull veror, të cilët, të freskët sapo kanë dalë në treg. Tradita shqiptare e përgatitjes së byrekëve është unike në botë, aq sa kuzhina shqiptare identifikohet me recetën e tij. Askush nuk i reziston dot byrekut shqiptar. Menjëherë sapo del nga furra ai mbledh gjithë shtëpinë rreth tij. I shijshëm dhe i kombinuar me mbushje...
PËRBËRËSIT 1 kg rrush 700 gr sheqer lëng limoni aromë karafili PËRGATITJA Pastrojmë rrushin, e shplajmë mirë, hedhim sheqerin, 1 gotë ujë, e vemë të ziej në zjarr të ulët, kur të fillojë të ziej ja heqim vazhdimisht shkumën, më pas kur fillon trashet shtojmë 1 lugë lëng limoni dhe karafilin për aromë. E lemë të ziej për rreth 2 orë. Kur të jetë gati e...
Përbërësit 2 copa mish pule (çdo lloj pjese të pulës, si të dëshironi) lëngu i mishit të pulës 3 vezë 1 gotë kos kripë, piper 1 lugë gjelle miell vaj ulliri ose gjalp Përgatitja Në një tenxhere vemë të ziej mishin e pulës, i hedhim dhe pak kripë, sapo të jetë zier fillojmë e rrahim vezët në një tas, hedhim kosin dhe më pas miellin, i përziejmë mirë...
Të luftosh vapën duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta dhe hidratuese duke mbajtur trupin të freskët. Ka nga të gjitha llojet, me fruta, me perime, me farëra që janë aleate të mirëqënies. Ka edhe vegjetariane, për ata që janë besnik të perimeve, apo...
Kjo është receta tradicionale e tavës me patate dhe mish dhe ju e dini që tradicionalja mbetet më e mira. Kjo tavë është ideale për ditët e ftohta. Përbërësit për 4 persona: 1 kg patate, 4-5 thela mish qengji, 1 kokërr qepë, 1 lugë gjellë salcë domate, Rigon, Piper të zi, Kripë. Përgatitja: Mbasi e kemi grirë qepën në mikser (ose me dorë) e kaurdisim pak me mishin ku...
Sepse i ftohti ndërhyn me enzimat që i japin shijen e saj karakteristike. Nën 12 gradë, në fakt, domatja ndërpret maturimin e cila është ajo që i jep shijen më të madhe. Një studim i Universitetit të Floridës në Gainesville ka treguar se pas 7 ditësh në frigorifer në 5 ° C, frutat e shijshme humbin një pjesë të substancave...
Me një përmbajtje të ulët kalorie dhe të pasur me antioksidantë, ky leng natyral është një ndihmë e mirë në trajtimin e akneve. Vetite e saj zvogëlojnë prodhimin e yndyrës së tepërt, dhe duke hequr toksinat, gjithashtu përmirëson qarkullimin dhe procesin e oksigjenimit qelizor. Përbërësit 3 feta ananas 6 luleshtrydhe të pjekur 4 gjethe spinaq 1 gotë ujë (200 ml) Përgatitja Pritini përbërësit në copa dhe i...
Xhenxhefil mund të zvogëlojë inflamacionin e fytit duke ulur kohëzgjatjen e laringitit, duke lehtësuar djegien dhe kongjestionin hundor. Ajo ka veti anti-inflamatore dhe antimikrobiale, të cilat mund të pengojnë rritjen e kërpudhave dhe mikroorganizmave të tjerë që kontribuojnë në dhimbje të fytit. Përbërësit 1 lugë gjelle pluhur xhenxhefil ose dy lugë rrënjë të freskëta të grirë (15 g) 1 filxhan me ujë...
Ndër smoothie-t më të mira të detoxit të bazuara në kastravec, ekziston ajo që përfshin edhe mollën. Ky i fundit zvogëlon kolesterolin, rregullon nivelet e sheqerit në gjak, parandalon problemet gastrointestinale dhe eliminon toksinat. Lengu i kastravecit dhe mollës do të nxisin tranzitin e zorrëve dhe do ta mbajnë trupin të pastër nga toksinat. Smoothie me kastravec dhe mollë Përbërësit 1 mollë...
Mëlçia dhe veshkat janë organe që ndihmojne në eliminimin e toksinave që grumbullohen në trup, dhe që nënje afat të shkurtër ose afatgjatë e keqësojnë cilësinë e jetës dhe na shkaktojnë probleme akute shëndetësore dhe kronike. Për këtë arsye, është thelbësore të lehtësojme punën e pastrimit me ushqime natyrale në menyrë të rregulltë. Në këtë artikull ne do të paraqesim një...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts