7 C
Tirana
November 19, 2019
Fillimi History

History

E djelë sot. Një prej të shumtave,por jam plot emocion këtë ditë të vecantë. Një takim i lënë me gazetarin Marin Mema,që për mua do të thotë shumë, më bën të qëndroj para tavolinës së gjërë të lokalit ku e pres të vijë për intervistë. Në keto perpjekje të para të miat çoj  në mendje shumë pyetje,i ripërsëris,dikë edhe...
Gjygji i shtrigave te Salemit nisi midis Shkurt 1962 deri ne Maj te 1963,denoi 20 persona nder ta 14 gra me varje,dhe 6 te tjeret vdiqen ne burg pas torturave.Gjykim qe ngjalli reagime te ndryshme ne popull.Shume thane qe ishte nje gabim i madh,disa te tjere ishin te bindur se kishim te benim me praktikimin e magjise se zeze.Shtrigat...
Amityville është një rrethinë e New Yorkut me 9,523 banorë,por kjo rrethinë e qetë mban një nga historitë më të frikshme që i dhanë piknisjen filmave hollivudian horror.Ne 1965 Ronald Defeo dhe gruaja e tijë Luise blene këtë shtëpi në rrugen Ocean Avenue 112.Ato jetonin së bashku me 5 femijët e tyre.Italo-American të brezit të dytë,zgjodhen të jetonin ne këtë periferi...
  KUSH ISHTE ANNELIESE MICHEL ?! Michel u lind ne Leiblfing te Gjermanisë më 21 Shtator 1952 dhe u rrit në një familje te devotshme katolike.Fotografitë e saj te shkolles tregojne një vajzë alegro dhe mjaft simpatike,me flokët e zeza dhe një buzëqeshje mjaft miqësore. Por në disa foto te shkrepura në moshën 23 vjecare ajo paraqitet në kushte te mjerueshme.E dobësuar,...
Perbindëshi i Loknesit  është mbreti i  kriptideve (janë kafshët që jan zhdukur ose mbijetesa e tyre është vënë në dyshim ose është e pa qartë) dhe legjandat që qarkullojnë mbi të  terheqin mijra turist në Skoci.Zërat mbi ekzistencën e këtij përbindëshi u shtuan shumë gjatë shekullit të 20 kur nisen te dilnin dhe fotografitë e para. Kjo fotografi u shkrep me...
Rennes-le-Château është një kështjellë në fshatin e vogël kodrinor në jug të Francës që është në qendër të shumë teorive të konspiracionit. Disa thonë se prifti Bérenger Sauniere zbuloi thesarin e varrosur në shekullin e 19-të, por ka shumë teori dhe tregime të kundërta rreth asaj se çka ndodhi saktësisht në këtë zonë të mbushur me pamje të mrekullueshme...
Loja Ouija (prej se ciles jane inspiruar dhe shume autore te filmave horrore) u paraqit per here të parë ne publik, në shkurt të vitit 1891 në një dyqan lodrash në Pitsburg, e cila e përshkroi atë si "Loja e mrekullueshme që flet". Ajo mori kete emer, kur Helen Peters e pyeti se cili ishte emri i tij dhe aty u...
"E ndershmja gazetë “Drita”, sikundër edhe gazetat shqipe, e kanë treguar kthjellët programin e Komitetit e të komitave shqiptarë, andaj gjithë veprat tona të motit që shkoi ishin pas urdhërit të komitetit, në të përhapurit e ndjenjave kombëtare mbi gjithë anët të Shqipërisë, të cilat për gëzim të mëmëdhetarëve, e për nakar të armiqve, kanë përparuar shumë dhe rrënjosur...
Erdhën nga planeti Nibiru, 300 mijë vjet më parë. Manipuluan ADN e të parëve për të krijuar Homo Sapiens-ët. Teorinë e hedh një studiues i cili prej vitesh analizon tekstet e lashtë të sumerëve. Ku është shkruar gjithçka... "Ekzaminimi i ADN është kyçi, është prova vendimtare. Por nuk duan ta bëjnë, sepse e dinë që mund të jetë revolucionare për...
Të shumtë kanë qenë përkrahsit e kësaj ideologjie, nder to mund te permendim kishën dhe sigurisht Vatikanin, njerëz me peshë ne shoqërinë e asaj kohe. Te tille ishin: Georges Vacher de Lapouge (antropologjist Francez),Madison Grant (avokat Amerikan),John D. Rockefeller (manjati Amerikan i Standart Oil) dhe sigurisht Henry Ford (krijuesi i makinave Ford). Pikërisht në foton e mëposhtme Henry Ford dekorohet me...

Teknologji

Përdorimi i celularit rrit rrezikun e mbipeshës

Përdorimi i smartphone-it për më shumë se 5 orë në ditë rrit rrezikun e mbipeshes me 43%. Këtë sugjeron një studim i bërë mbi studentët...

Most popular

Recent posts