Gjygji i shtrigave te Salemit nisi midis Shkurt 1962 deri ne Maj te 1963,denoi 20 persona nder ta 14 gra me varje,dhe 6 te tjeret vdiqen ne burg pas torturave.Gjykim qe ngjalli reagime te ndryshme ne popull.Shume thane qe ishte nje gabim i madh,disa te tjere ishin te bindur se kishim te benim me praktikimin e magjise se zeze.Shtrigat dhe magjia linden qe me krijimin e njeriut,mjafton ti referohemi Bibles dhe Kuranit (Harut dhe Marut ishin dy nga magjistaret e pare qe dezertuan urdhrat e Zotit dhe i msuan njerzve magjine)dhe aty do te gjeni detaje interesante.

Gjithca nisi ne 1962 Betty Perris 9 vjece dhe kushurira e saj Abigail Williams 11 vjece,paten shenja pertej atyre epileptike.Ato ulerinin ne menyre te cuditshme kishin konvulsione dhe shtremberime te trupit,qe doktorr William Griggs nuk i kategorizoj si normale.Gjithcka u be me mistershme kur vajzat ankoheshin se ndjenin shpime ne pjese te ndryshme te trupit.Gjate meshes se zakonshme qe po mbante Pastor Cotton Mather dy vajza te tjera,Ann Putnam JR dhe Elizabeth Hubbard humben ndjenjat,dhe filluan te kishin po te njejtat simptoma si vajzat e tjera.Gjendja ishte alarmante,Salem nuk ishte me qyteza e qete Puritane dhe ajo cka do te ndodhte me vone do te mbahej mend gjate e sigurisht do te inspironte libra e filma te ndryshem horror.

Te paret qe u akuzuan per shtrigeri ishin Sarah Good,Sarah Osbourne dhe Tituba.Akuzat u ngrejten nga dy vajzat e gjora Abigail dhe Betty.Tituba ishte nje ish skllave afrikane e ardhur ne Boston nga kolonizatoret Anglez.Ne fillim ajo i mohoj te gjitha akuzat qe ngriheshin mbi te dhe te gjithe mendonin se po denohej sepse ishte me ngjyre.Por pas 2 javesh ajo vendosi te tregonte,mohoj te ishte nje shtrige,por pranoj se kishte njohuri te arteve okulte.Njihte mire magjine e zeze afrikane dhe praktikonte mire Voodoon.Shtoj se kishte mare pjese ne akte intime me demon te ndryshem dhe ishte ajo qe kishte joshur vajzat e vogela me histori te ndryshme rreth magjise duke i ofruar atyre embelsira.Fakti interesant ishte se Tituba diten e ekzekutimit nuk ishte ne qeline e saj ajo ishte zhdukur befas,duke perforcuar zerat mbi fuqite e saja.Cuditerisht ne qelin e saj ajo kishte shkruar : ” Vete Djalli lindi ne Salem “

Ne Mars, u akuzuan si shtriga : Martha Corey, Dorothy Good, Rebecca Nurse dhe Rechel Clinton.Situata u perkeqsua kur afer pyllit ne Salem u gjeten disa kocka qeni dhe nje liber mbi te cilin shkruhej ” Libri i Hijeve “.Ky liber brenda permbante formula alkimie,dhe ishte nje manual i vertet se si te beheshe shtrige.Mbas ktij evenimenti situata doli jasht kontrollit,gati cdo dite kishte akuza te reja dhe te gjithe kuptuan se askush nuk ishte i sigurt me ne ate qytet.Gati te gjithe u denuan padrejtesisht,faktet ishin vetem per Tituben.

Ne foton e mesiperme esht deponimi dhe akuzat we beri Abigail.Ne total ishin 197 ato qe u akuzuan.Shume akuzoheshin dhe per inate te ndryshme nga komshinjte e tyre.Pse te ndodhte?Sepse kur akuzoheshe,shteti konfiskonte cdo pasuri qe ti kishe,perfshire dhe bagetite shtepine mobiljet dhe tokat.Pastaj shiteshin me cmime te arsyeshme qe bliheshin nga njerzit e pasur perfshire dhe gjykatesit.Si ne rastin e Jais Coreyt nje pasanik qe u akuzua padrejtesisht dhe refuzoj ti pergjigjej pyetjeve ne sallen e gjygjit.Tortura cnjerzore u aplikuan Jais vdiq pas dy ditesh dhe gjykatesit nisen konfiskimin e tokave,por pa sukses.Diten qe do te akuzohej ai i dhuroj dhenderve te tij gjith pasurine dhe kshu nuk mund te konfiskohej me asgje prej te ndierit,qe vdiq pa faj.

Te ekzekutuarit me varje ishin : Bridget Bishop,Rebecca Nurse,Sarah Good,Elizabeth Howe,Susan Martin,Sarah Wilder,George Burroughs,George Jacobs Jr,Martha Carrier,John Proctor,Giles Corey,John Wildar,Martha Corey,Mery Eastey,Mary Parker,Alice Parker,Ann Pudeator,Wilmot Red,Margaret Scott,Samuel Wardell Sr.Fakti qe e ben me te tmerrshem esht se realisht asnje nga viktimat nuk ishte realisht i fajshem.Humben jeten nga deliri i disa te tjerve,u varen pa meshire nderkohe qe e vetmja qe duhet te denohej realisht ishte Tituba,e cila u zhduk pa lene gjurme dhe askush nuk mori vesh cu be me te.Njihet si procesi me i turpshem ne historine e njerezimit

Kjo esht shtepia ku u ekzekutuan shumica e te pandehurve,qe sot mbledh qindra turist ne Salem.Hetuesit Paranormal kane dokumentuar nje sere evenimentesh paranormale.Si per shembull fantazmat qe dalin naten,zhurma dhe renkime ne ate shtepi.Ata thone se jane viktimat qe nuk gjejn prehje per drejtesine e munguar.Ka nje energji te tmerrshme dhe menjeher sa futesh ne ate shtepi ndjen dhimjet e tyre,agonite qe perjetuan duke mos i merituar keto,thone sensitivet e shumte qe vizitojn shtepine.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here