Franck Ribery ka pohuar se “Ballon d’Or” i vitit 2013 ishte “vjedhur” prej tij.

Ylli i Bayern Munich tha se është “e pakuptueshme” qe Cristiano Ronaldo e mori çmimin atë sezon pasi ai kishte gëzuar një sezon të mrekullueshem me klubin e Bundesligës.

Francezi e udhëhoqi Bayernin ne lavdinë e vendit dhe luajti një rol udhëheqës pasi fituan Ligën e Kampionëve me një fitore 2-1 ndaj Borussia Dortmund në Wembley.

Raste te tilla në përgjithësi shkojne krah për krah me fitimin e çmimit më të madh individual të lojës, por kontributi i Ribery u anashkalua për atë të Ronaldos. Në të vërtetë, ai as nuk përfundoi i dyti, sepse ishte Lionel Messi ai qe mori vendin e dyte.

“Ishte sikur te ma kishin vjedhur”, tha Ribery për Canal Football Club. “Është e pakuptueshme. Kam fituar çdo trofe, cfare mund të bëja më shumë. Ishte një padrejtësi “.
Francezi shfrye dhe me fakttin se nuk kishte mbështetjen e bashkatdhetarëve të tij.

“Vendi im nuk me mbeshteti” pohoi ai. “E pashë me sytë e mi se francezët thanë se Cristiano duhet të fitojë. Mos donin gje, portugezët të fitonte Ribery apo Messi? Natyrisht jo. “

Ribery mendon se ai u bë një kokë turku pas fushatës shambolike të Kupës së Botës 2010 në Francë, në të cilën skuadra nen udheheqjen e Raymond Domenech u rrëzua në fazën e grupeve dhe madje u be një grevë kundër trajnerit të tyre.

Dhe 34-vjeçari ende e tregon gishtin nga media.

“Në vitin 2010, ata kishin nevojë për dikë që të fajësohet”, tha ai. “Të gjithë në Francë besonin se une isha problemi – madje edhe prindërit e mi. Nuk mund t’i harroj veprimet e disa mediave franceze. Është një plage që qëndron me mua, ishte shumë. “

Kontrata aktuale e Ribery me Bayern skadon në fund të sezonit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here