Aktori shume i dashur per publikun shqiptar dhe jo vetem, Kivanc Tatlitug para disa vitesh na surprizoi me faktin qe ai kishte prejardhje shqiptare ❤.

Por pervec tij ne Turqi ka dhe te tjere personazhe te njohur por edhe te pelqyer nga ne , te cilet kane nje dell shqiptari.

Ja cilet jane ata:

Kivanc Tatlitug

Eshte i njohur per rolet ne ‘Dashuri e ndaluar’ ‘Kuzey Güney’ ‘Kurt Seyt’ dhe se fundmi do ta shohim ne ‘Cesur ve Güzel’ i ati eshte me origjine shqiptare nga Prishtina

Kivanc Tatlitug

Arduc Baris

Eshte pelqyer me shikim te pare. Ai na u prezantua me serialin shume te kendshem ‘Dashuri me qera’. Arduc pervecse ka deklaruar qe eshte me origjine shqiptare nga ana e te atit, ai flet dhe shume bukur shqip ❤ 🇦🇱

Halit Ergenç

Eshte aktori ku ne e kemi pare te luaje rolin e ‘Sulejmanit te Madherishem‘ dhe ‘Njemije e nje net’ u aktoren qe luan rolin protagonist ate te Shehrazade, Halit e ka grua dhe ne jeten reale. E ema e tij eshte me prejardhje shqiptare.

Kaan Urgancıoğlu

Me aktorin, ne si shikues, kemi patur nje marredhenje ‘dashuri dhe urrejtje’ per shkak te rolit e tij ne serialin ku ai eshte prezantuar me publikun shqiptar ‘Kara Sevda’. Kaan eshte me baba turk dhe nene me prejardhje shqiptare.

Yeşim Salkım

Eshte kengetare dhe aktore turke me prejardhjee shqipetare.

Candan Erçetin

Eshte zevendes presidente e klubit sportiv Galatasaray,e njohur edhe si kengetare dhe tekst shkruese. Candan eshte me prinder shqiptare, emigrante nga Prishtina

Hakan Şükür

Eshte nje futbollist i dale ne pension,i njohur jo vetem ne turqi. Tashme te gjithe e dime qe Hakan eshte me prejardhje nga Shqiperia, i ati i tij ka lindur ne Prishtine. Hakan aktualisht i eshte futur politikes si deputet i pavarur.

Semih Kaya

Nje tjeter futbollist i njohur i cili luan me klubin e Sparta Prages eshte me prejardhje shqipetare.
Gjyshi i tij (shqipetar i maqedonise) ka emigruar nga Maqedonia ne qytetin turk te Izmirit.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here